Fővárosi Közterület-felügyelet Állategészségügyi Szolgálat /Ebrendészet/

www.facebook.com/media/set/?set=a.419581951455511.99047.185561981524177&type=1

13 ÉTEL, AMIT SOHA NE ADJ KUTYÁDNAK!

Azoknak a könyörgő kutyaszemeknek néha nagyon nehéz ellenállni… Egy kis asztalról leeső falatka, egy-egy odadobott darabka nassolás közben vagy egy tálnyi maradék nem árthat, ugye? (és ne felejtsük el a kutyák “önkiszolgáló” akcióit se...) Igazándiból nagyon sok olyan finom falat van, ami komoly problémákat okozhat kutyádnak, olyan ételek, amiről nem is gondolnád, hogy veszélyesek lehetnek. 

 

CSOKOLÁDÉ
Talán a csokoládéról tudják a legtöbben, hogy rosszat tesz a kutyáknak. 

A csokiban lévő mérgező anyag a teobromin, és ez a csoki minden formájában megtalálható, még a fehér csokiban is.
 A legveszélyesebbek azonban az étcsokoládé és a főzőcsokoládé. 
A csoki evés – akár csak egy torta tál tisztára nyalogatása – hányást, hasmenést és túlzott szomjérzetet válthat ki, illetve eredményezhet szívritmus-zavart, izomrángást, rohamokat és extrém mennyiség és érzékenység esetén halált is.

HAGYMA
A hagyma és a fokhagyma minden formában – őrölt, nyers, főtt – tönkre tudja tenni a kutya vörösvértesteit, és anémiát, azaz vérszegénységet okozhat. 

Néha, kis mennyiségben nem veszélyes, de egyszerre egy nagyobb adag (pl. zöldségleves maradékban egész hagymafejek), vagy a rendszeresen adott kisebb adagok már mérgezést okozhatnak. 
A vérszegénység tünetei lehetnek: gyengeség, hányás, étvágytalanság és légzési problémák.

MAZSOLA ÉS SZŐLŐ
A szőlő vagy a mazsola lehet, hogy jó kis jutalomfalatkának tűnhet, de ez korántsem jó ötlet. Bár a tudomány eddig nem jött rá pontosan miért is, de a mazsola vagy a szőlő veseleállást okozhat a kutyáknak. Már egy kis mennyiség is elég, hogy a kutya beteg legyen. 

A folyamatos, ismétlődő hányás az első tünet, majd letargia és gyengeség következik. A legjobb megelőzés – amellett, hogy nem adsz nekik szőlőt, mazsolát, vagy azt tartalmazó ételt (pl. mazsolás sütik) - , hogy olyan helyen tartod, ahol a mindenevő kutyád nem érheti el… 
Illusztrálásul egy elrettentő történet: nyáron örökbefogadtak tőlünk egy nagyon kedves kiskutyát. 
Pár nappal később az új gazdik és vendégeik azzal szórakoztak, hogy szőlőszemekkel etették a kutyát, élvezték, hogy mennyire szereti. 
Másnap délutánra elpusztult a kutya.

CUKORKÁK, ÉDESSÉGEK
A cukorkák, rágógumik, néhány édes péksütemény és diétás termékek egyik fő édesítőszere a xylitol. 

A xylitol megnövelheti a kutya testében az inzulinszintet, ezáltal a vércukorszint leesését okozhatja, amely hypoglycaemiás görcsöket, akár kómát is okozhat, hosszútávon pedig májelégtelenséget. 
Kezdeti tünetek lehetnek: hányás, rosszkedv, koordinációs zavarok, súlyosabb esetben epilepszia-jellegű rohamok, kóma. 
Pontszerű vérzések is megjelenhetnek a nyálkahártyákon, gyomorvérzés is előfordulhat.

TEJ
Egy meleg nyári napon séta közben melyik kutya ne örülne egy kis ízletes gombóc fagyinak? 

Nos, ez sem túl jó ötlet. 
A tej, és más tejből készült termékek hasmenést, emésztési zavarokat, illetve más ételallergiákat válthatnak ki (amelyek sokszor vakarózás formájában jelentkeznek). 
A kutyák bélhámjának szerkezete felnőtt korra megváltozik, nem tudja hasznosítani a tejben található összetevőket, ez erős hasmenéssel járhat. A kutyának nincs szüksége tejre, bármennyire is szereti. 
A fagyi a hideg miatt felső légúti gyulladást is okozhat az állatoknál.

Vannak azonban tejtermékek, amelyek esetében ez nem feltétlenül igaz. 
 
Sajtok kifejezetten jót tehetnek, takarmánykiegészítésként nagyon értékes fehérjeforrást jelenthetnek kutyák számára, főleg legyengült állapotban, idős korban. 
A hasmenéssel járó bélgyulladások esetében pedig a kaukázusi kefirben és egyéb tejtermékekben található bakteriális összetevők segíthetnek helyrehozni a bélflóra egyensúlyát.

 

KOFFEIN
A koffein elég nagy mennyiségben halálos lehet a kutyák számára, és nincs ellenszere! 

A koffein-mérgezés tünetei lehetnek: nyugtalanság, természetellenesen gyors lihegés, ritmustalan szívdobogás, izomrángások, epilepszia-jellegű rohamok és vérzés. 
A kávé és a tea mellett – ez alatt az őrölt kávét, kávémagokat és teafüveket is értjük – koffein található a kakaóban, csokikban, kólákban és energiaitalokban is, illetve néhány megfázás elleni gyógyszerben és fájdalomcsillapítóban is. 
Állatok koffeint kizárólag állatorvostól kaphatnak, bizonyos esetekben, gyógyszer formájában, egyébként erősen kerülendő!
 
ALKOHOL
Bár nem kifejezetten étel, de nem lehet kihagyni a listából az alkoholt. 
Legyen szó sörről, borról vagy alkoholt tartalmazó ételekről – egyik se jó a kutyának. 
Az alkohol pontosan ugyanazt a hatást fejti ki a kutyák májára és agyára, mint az emberekére, csak sokkal kevesebb kell hozzá, hogy komoly kárt okozzon. 
Már nagyon kevés is elég ahhoz, hogy hányást, hasmenést, idegrendszeri károsodást, koordinációs problémákat, légzési nehézségeket, ájulást, sőt akár halált okozzon. 
Az idegrendszeri károsodás akár maradandó is lehet. Minél kisebb a kutya, annál veszélyesebb számára az alkohol.
 
 
 
 
BARACK ÉS SZILVA
A probléma nem a gyümölcshússal van, az csupán esetenként hashajtó hatást vált ki, pont mint az embereknél. 
Ami veszélyes, az a barack- és a szilvamag, ugyanis mindkettő ciánt tartalmaz. 
Az embernek sose jutna eszébe elrágcsálni, azonban a kutyák már nem mindig ilyen bölcsek.
 
NYERS TOJÁS
Két probléma van a nyers tojással. 
Egyrészt az ételmérgezés lehetősége olyan baktériumok által, mint a szalmonella vagy az E. coli. Ennek jelei láz, levertség, étvágytalanság, hasi fájdalmak, súlyos hasmenés, kiszáradás. 
Másrészt, a nyers tojásban található egyik enzim (avidin) gátolja a zsírok, cukrok és aminosavak emésztését, ezenkívül a B7 vitamin (biotin) felszívódását a kutya szervezetében, és ez bőr- és szőrproblémákat, növekedési-fejlődési zavarokat eredményezhet.
 Fontos tudni, hogy a fentebb leírtak egyike sem igaz a főtt tojásra, az a kutyák számára veszélytelen, sőt, értékes fehérjeforrás!
 
 
NYERS HAL
A nyers hal, csakúgy, mint a nyers tojás, ételmérgezést okozó baktériumokat tartalmazhat. Emellett, néhány halfajta, pl. a lazac, a pisztráng, vagy a tokhal tartalmazhat egy olyan parazitát, amely ún. “lazac-mérgezést” okozhat. 
Kezelés nélkül a mérgezés két héten belül halálos lehet. 
A betegség első jelei hányás, láz és megduzzadt nyirokcsomók. 
Ha mégis halat akarsz adni kutyádnak, a hal kiadós főzése/sütése megöli a parazitát.
 

SÓS ÉTELEK
A sós ételek, rágcsálnivalók (chips, sósperec stb.) nagy mennyiségben túlzott szomjat és vizelést, illetve nátrium-ion mérgezést okozhat. 

A túl sok só a kutya szervezetében a következő tüneteket okozhatja: hányás, hasmenés, kedvtelenség, izomrángások, láz és epilepszia-jellegű rohamok.
 
MAKADÁMDIÓ
Bár a makadámdió nálunk nem túl elterjedt, de süteményekben előfordul, és az egyik legveszélyesebb dolog, amit a kutya ehet. 
Akár már öt-hat szemnyi makadámdió mérgezést okozhat. A tünetek/következmények lehetnek: izomrángás, a hátsó lábak gyengesége vagy lebénulása, hányás, láz és gyors szívverés. 
A csokival való együttes bevitel (pl. a fent említett sütemény) csak ront a helyzeten, és akár halált is okozhat.
 
 
AVOKÁDÓ
Bármilyen finom is az avokádókrém amit csináltál, a maradékot semmiképp sem szabad a kutyának adni. Az avokádó egy persin nevű anyagot tartalmaz, amely egy gombaölő méreg. Az emberekre – allergia kivételével – nem veszélyes, de az állatok számára nagyobb mennyiségben mérgező. 
Ha a kiskertedben avokádót termesztesz, a kutyát mindenképp tartsd távol, ugyanis a persin a gyümölcsben, a levelekben és a magokban is megtalálható. 
A persin-mérgezés lehetséges tünetei: hányás, hasmenés, légzési nehézségek, szívburokban folyadékgyülem, végül az elhullás kockázata sem hagyható ki.